Fogszabályzó készülékek

Klasszikus kivehető fogszabályozó készülékek

A klasszikus kivehető fogszabályozó készülékekkel elsősorban ún. vegyes fogazatban – tehát amikor tej- és maradó fogak is vannak a szájban – végzünk kezeléseket. Három típusuk van: a felső fogívre kiterjedő, az alsó fogívre kiterjedő és a mindkét fogívre kiterjedő.

A külön a felső vagy alsó fogsorra elkészített készülékekkel tágíthatjuk a fogíveket, megszüntethetünk bizonyos harapási eltéréseket (pl. keresztharapás), réseket zárhatunk vagy helyet teremthetünk egyes fogaknak. A mindkét fogívre kiterjedő készülékkel az állcsont-növekedést lehet megfelelő irányba terelni és így állcsont-beállítást lehet végezni.

A kivehető készülékek hátránya, hogy csak bizonyos fogmozgatásokat lehet velük elvégezni, így messze nem olyan hatékonyak, mint a rögzített fogszabályozó készülékek, ezért a kivehető készülékes kezelés után mindig szükség van rögzített készülékes kezelésre a tökéletes eredmény elérése érdekében, tehát a kivehető készülékes kezelést előkezelésnek tekinthetjük. A kivehető fogszabályozó készülékek általában 1–1,5 évig funkcióképesek, utána a fogváltás miatt le kell cserélni őket, vagy ha már a maradó fogak felül és alul is első nagyőrlőtől első nagyőrlőig szájban vannak, el lehet kezdeni a rögzített készülékes kezelést. Gyakorlatilag bármilyen színben elkészíthetők, a műanyag részekre – amelyek a szájba helyezve kívülről nem láthatóak – matricákat lehet elhelyezni, nevet vagy szöveget lehet beleírni, stb.

A megszokás általában néhány napos. A megszokást segíti, ha naponta mindig egy kicsit többet viseli a páciens a készülék(ek)et (első nap 1-2 óra, utána minden nap 1-2 órával többet nappal, pár nap után már éjszaka is). A készülék ideális viselési ideje napi 14-18 óra (természetesen ha több, az nem baj, de ha csak éjszaka viselik, az kevés).

A készülék tisztítása során naponta legalább egyszer fogkefével és fogkrémmel (kézben!) alaposan meg kell mosni a készüléke(ke)t (igény szerint lehet többször is), valamint hetente legalább egyszer kivehető fogszabályozó készülékhez vagy protézisekhez kapható pezsgőtablettás oldattal, amelybe pár órára bele kell tenni a készülék(ek)et (egy pohár víz, bele 1 pezsgőtabletta és pár óráig benne hagyni).

Evésnél vagy ivásnál a készüléket a szájból ki kell venni. (vizet lehet inni vele). Étkezés után mindig fogat kell mosni és utána vissza lehet helyezni a szájba.

Abban az esetben, ha a készülék viselésével bármilyen probléma jelentkezik (tör, nyom, szúr, vág, nem lehet felhelyezni, kifejezetten fáj valamelyik fog, stb.) a kezelőorvost haladéktalanul fel kell keresni! Ellenkező esetben a fogak, illetve a harapás visszamozdulása következhet be, illetve súlyos fogvisszamozdulás / elmozdulás esetén új készülék(ek) készítése lehet szükséges.

Abban az esetben, ha vegyesfogazatban a fogak váltása a vártnál hamarabb következik be, a vártnál hamarabb szükséges lehet a meglévő készülékek cseréje.

A kezelés során az ún. aktiválások (kontroll, állítás a készüléken) 4-8 hetente történnek.

Ma már a hagyományos kivehető készülékek helyett gyermekkorban Angel Aligner láthatatlan kivehető készüléket alkalmazunk.

Fix fogszabályozó készülékek

A teljes rögzített fogszabályozó készülékeket akkor lehet alkalmazni, ha már az első nagyőrlőtől első nagyőrlőig, tehát „hatostól hatosig” alul és felül a maradó fogak szájban vannak.

A kezeléseknél, ritka kivételektől eltekintve, minden esetben egyszerre a felső és alsó fogíven végzünk kezelést, hiszen, mivel szinte mindenkinek van valamilyen harapási eltérése másképpen ennek beállítása nem lehetséges. A rögzített fogszabályozó készülékekkel, ha a páciens kooperációja megfelelő (elasztikus gumihúzások viselése és jó szájhigiénia) általában 100%-os eredmény érhető el.

A rögzített fogszabályozó készülékek több alkotóelemből állnak. A metszőfogakra, szemfogakra, valamint kisőrlő fogakra ún. bracketek (ezek a fogakra ragasztott tappancsok), míg a nagyőrlő fogakra ún. tubusok (a bracketeknél nagyobb tappancsok) kerülnek felragasztásra. A nagyőrlő fogakra lehet ún. gyűrűt is ragasztani, de tubussal sokkal könnyebben tisztán tartható a fog és a páciensnek is kényelmesebb viselni. A fogakat a bracketeken és tubusokon keresztül az ún. ív köti össze, amelyet rendszeresen cserélünk, mivel a kezelés különböző fázisaiban különböző típusú ívre van szükség. Leegyszerűsítve: az ív mentén a bracketeken és a tubusokon át mozgatjuk a fogakat vékony ívekkel kezdve az egyre vastagabbak és erősebbek felé haladva, és így állítjuk be őket a tökéletes pozícióba. A ragasztás általában egyszerre történik a felső és alsó fogívre. A levétel szintén egyszerre történik a kezelés aktív fázisának befejezésénél.

A felragasztás után a készülék feltöri a páciens száját és a fogak is érzékenyek, különösen rágásnál, harapásnál, ezért nehezebb a rágás, harapás az egyéni érzékenységtől, fájdalomküszöbtől függően. Passzív Önligírozó rendszernél a tipikus megszokási idő 5-7 nap. Az aktiválások és ívcserék után pár napig szintén lehet némi fájdalom / kellemetlenség.

Abban az esetben, ha a készülék viselésével bármilyen probléma jelentkezik – pl. lejön valamelyik ragasztott bracket vagy tubus, vagy harapásemelő; a készülék valamelyik része tör, szúr, vág, kifejezetten fáj valamelyik fog, fáj az állkapocsízület, stb. – a kezelőorvost haladéktalanul fel kell keresni! Ellenkező esetben a probléma súlyosbodhat, illetve a kezelést időben hátráltathatja!

Fix fogszabályozó készülékek típusai

Működési elv szerint, függetlenül attól, hogy fém vagy esztétikus, illetve a fogak külső vagy belső felszínére kerül felragasztásra, kétféle rögzített fogszabályozó készüléket különböztetünk meg.

A hagyományos elven működő készülékeknél a bracketekbe ún. elasztikus gumiligatúrával, gumikarikával kerül bekötésre az ív. Ezzel az a probléma, hogy nagy a súrlódás az ív és a gumikarika között, emiatt nagy erők (125-150 g/ncm) szükségesek ahhoz, hogy a kívánt fogelmozdulások megtörténjenek, magyarul nagy erőkkel kell mozgatni a fogakat. Emiatt a megszokás is nehezebb és minden ívcsere / aktiválás után vagy nagyobb fogmozgatások során fájnak a fogak. Ráadásul már kisfokú torlódásnál is fogat kell húzni, mert a nagy erők miatt a frontfogak / metszőfogak kontrollálatlanul dőlnének kifelé húzás nélkül, viszont így a foghúzások után a rés-zárások során az eredetileg normál helyen elhelyezkedő frontfogak hátrafelé mozdulnak, ami a középarc beesését és az ajkak elvékonyodását vonja maga után, így arcesztétikailag kifejezetten káros lehet, nagyon felgyorsíthatja már fiatalon a páciens arcának megöregedését. Ráadásul felnőtt korban, amikor már nincs növekedés a szervezetben a harapás megfelelő beállításához, is foga(ka)t kell húzni vagy állcsontműtét szükséges a fogszabályozó kezelés mellett. Általánosságban elmondható az ilyen készülékekkel történő fogszabályozásról, hogy a legtöbbször kifejezetten kényelmetlenséggel / fájdalommal jár a készülék viselése, hosszabb a kezelési idő, és rendkívűl sok a foghúzásos eset – ami akár négy teljesen egészséges kisőrlőfog eltávolítását is jelentheti – és bár a fogakat szépen be lehet egymás mellé állítani, de az arcesztétikai változás minimális vagy egyáltalán nincs.

A rendelőnkben alkalmazott Passzív Önligírozó vagy más néven passzív önzáró elven működő készülékeknél a bracketek úgy vannak kialakítva, hogy reteszszerűen / ajtószerűen nyithatóak és csukhatóak, így nincs szükség elasztikus gumiligatúrára. Mivel így sokkal kisebb a súrlódás, sokkal kisebb erőhatások (kisebb, mint 1 g/ncm) már elegendőek a fogak mozgatásához.

Az önzáró / önligírozó rendszerek között megkülönböztetünk aktív és passzív elven működőt. Az aktív bracketeknél az önzáró rész klipsz elven működik, azaz a kezelés bizonyos fázisaiban, bizonyos íveknél erőt fejt ki az ívre, így az erőleadás nagyjából a hagyományos fix készülékek és a passzív önzáró bracketek között van.

A passzív önligírozó technikák között a legfejlettebb Damon Ultima rendszer, amely rendelőnk fő profilja.

Angel Aligner láthatatlan kivehető fogszabályozó készülék

Az eljárást ma már maradó és vegyes fogazatban is alkalmazzuk, a készülék csak a fogakon helyezkedik el, nincs a szájpadlásra vagy bármilyen ínyfelületre kiterjedő része. A precíziós biokompatibilis átlátszó síneket (ún. alignereket) a nap 24 órájában folyamatosan viselni kell. Mivel a sín pontosan illeszkedik a fogakra, így külső szemlélő számára láthatatlan.

Egy sínt 10 majd 7 napig kell viselni, az étkezések kivételével mindig, folyamatosan, 24 órán keresztül. 10 vagy 7 nap után jön a következő sín, amely tovább mozgatja a fogakat (sínenként 0.2 – 0.3 mm-el), és így tovább. Tehát minden egyes sín tulajdonképpen egy „pillanatkép” a megtervezett kezelés egy állapotáról. A páciens saját maga teszi be és távolítja el a készüléket, és fogait minden egyes étkezés után meg kell mosnia, hiszen csak így biztosítható a megfelelő szájhigiénia. Étkezéskor és fogmosáskor értelemszerűen a készülék(ek)et el kell távolítani a szájból. Tehát a készülék-rendszer kényelmes, láthatatlan és bármikor kivehető, és szájhigiénia is sokkal könnyebb vele, mint fix készülékekkel.

Az Angel Aligner készüléket számítógépes tervezés alapján készítik. A fogszabályozó orvos intraorális scant, azaz digitális lenyomatot vesz a fogsorokról, és ezt továbbítja a gyártó cégnek a páciens fotóival és röntgenjeivel együtt. A fogszabályozó orvos kezelési terve alapján készül egy háromdimenziós virtuális fogmozgatási terv, amely lépésről lépésre bemutatja, hogyan fognak mozogni a fogak a kezelés elejétől a végéig. Ezen az orvos változtathat a saját és páciense igényeinek megfelelően. A végleges virtuális fogmozgatási terv elkészülte után megtörténik a sínek legyártása és indulhat a kezelés.

A sikeres kezelés érdekében, mivel kivehető készülékről van szó, a páciens részéről tökéletes együttműködésre van szükség (24 órás viselés az étkezések kivételével). A készülékrendszer pár (4-7) napos megszokást igényel a páciens részéről.

Sok esetben a fogak mozgatásának segítéséhez ún. attachmenteket kell a fogakra ragasztani fogszínű kompozitból, amelyek akár az egész kezelés alatt fent maradnak bizonyos fogakon. A kezelés során sokszor van szükség ún. Interproximális redukcióra (sztrippelésre), főleg a frontfogak területén, helynyerés céljából. A készülék tisztítása során naponta legalább egyszer fogkefével és fogkrémmel (kézben!) alaposan meg kell mosni a készüléke(ke)t (igény szerint lehet többször is). Evésnél vagy ivásnál a készüléket a szájból ki kell venni (vizet lehet inni vele). Étkezés után mindig fogat kell mosni és utána lehet visszahelyezni a szájba.

Abban az esetben, ha a készülék viselésével bármilyen probléma jelentkezik (tör, nyom, szúr, vág, nem lehet felhelyezni, kifejezetten fáj valamelyik fog, stb.) a kezelőorvost haladéktalanul fel kell keresni! Ellenkező esetben a fogak, illetve a harapás visszamozdulása következhet be, illetve súlyos fogvisszamozdulás / elmozdulás esetén új alignerek készítése lehet szükséges!

A kezelés során a kontrollok és az aktuális alignerek átadása a páciensnek általában 4-6 hetente történnek.